رمان چیست؟ و چرا باید رمان بخوانیم؟

در خدمت شما هستیم از بلاگ فایل ایکس با مطلبی دیگر با نام ” رمان چیست؟ ” امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد همراه ما باشید.

رمان، متنِ داستانیِ بلند(از لحاظ تعداد کلمات) و خلاقانه‌ای است که به زبان نثر نوشته می‌شود، و یکی از پرورش‌یافته‌ترین، نامی‌ترین و مهم‌ترین انواع ادبی مدرن است.
خودِ واژۀ رمان اصالتی فرانسوی دارد و از این زبان وارد زبان فارسی شده است، که دارای پیچیدگی‌های ویژۀ خود است و محصولی مرکب از تجربه و تخیل انسانیِ نویسنده است.
رمان از مسیر مجموعه‌ای از اتفاقات که در آن شخصیت یا گروهی از شخصیت‌ها در سازمان‌بندی منظمی در صحنه حضور داشته باشند بیان می‌شود، که شامل جزئیات و روایتی از زندگی است که دربردارندۀ کشمکش‌ها، شخصیت یا شخصیت‌ها، حرکات، صحنه‌ها، پیرنگ، درونمایه و مفهوم است.

چرا باید رمان بخوانیم؟

خواندن رمان، زیستن به نوعی دیگر را برای هر یک از ما ممکن می‌سازد. هر رمان، دریچه‌ای نو به جهانی می‌گشاید که ممکن است ما حتی از وجودش یا حتی از خیالش هم آگاه نباشیم. دوست‌داران ادبیات می‌گویند که برگ‌های یک کتاب جایی دوست‌داشتنی برای ماندن است و سفری که رمان ما را به آن دعوت می‌کند، قابل مقایسه با فیلم، تئاتر یا موسیقی نیست.
عادت به خواندن داستان و شعر و مخصوصا رمان گام بزرگی در خودشکوفایی و شکفتن از درون است.
از بین ژانرها و قالب‌های ادبی، رمان، رکن مهمی است که پنجره‌ای به عمیق‌ترین لایه‌های وجودی انسان و هستی و زندگی باز می‌کند. رمان دعوتی است برای دیدن از نزدیک، نه فقط خواندن از دور.

رمان‌های ناب به ما یاد می‌دهند که چگونه می‌توان به همین زندگی عادی و روزمره، رنگی از شکوه و شگفتی ببخشیم. رمان‌ها بیشتر این واقعیت را بیان می‌کنند که آدم‌ها هر چقدر که به هم شبیه هستند به همان اندازه هم متفاوت هستند. مهم است که تفاوت‌های آدم‌ها را بشناسیم و بتوانیم به مدارای بیشتری با آن‌ها دست پیدا کنیم.
بزرگ‌ترین مزیت رمان این است که ما را مستقیم، بی واسطه‌ و حتی بی‌حضور استدلال‌های منطقی و محاسبات عقلانی با کانونی‌ترین مساله‌های وجودی مواجه می‌کند.

متعلقِ اصلی رمان، انسان و زندگی اوست. ترس‌ها، اضطراب‌ها، امیدها، نگرانی‌ها، دردها، رنج ها، شادی‌ها، عشق‌ها، لذت‌ها، غم‌ها، پرسش‌ها، سرگشتگی‌ها، دغدغه‌ها، تردیدها، تنهایی‌ها، نفرت‌ها، آرزوها و سایر امور وجودی انسان، به زبانی‌ بسیار آشنا در رمان روایت می‌شود. به همین خاطر است که رمان، پنهان‌ترین زاویه‌های روح انسان را به نحوی دردناک برملا و آشوب‌ها و سرگشتگی‌هایِ رنج‌آوری را که امکان ظهور پیدا نمی‌کند، آشکار می‌کند.

مدیریت با انگشتانم میلیون ها کیلومتر اسکرول کردم تا به هدف هایم برسم ...
همراه ما باشید در کانال تلگرام فایل ایکس کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید